- A hallójárat és a dobhártya épségének megállapításához ma már nélkülözhetetlen eszköz, fájdalom nélküli vizsgálat.
- A vizsgálat során nemcsak az orvos, hanem a vizsgált személy / gyermek, felnőtt/ és a hozzátartozók is jól láthatják a hallójáratot és dobhártyát – Fotó készül róla, melyet kiértékelést követően e-mail formátumban adjuk a vizsgálat napján
- a vizsgálat során a középfül állapotát vizsgáljuk meg: nincs-e a gyermeknek gyulladás, váladék, savó a fülében, mert ezek mind hozzájárulnak a hallás csökkenéséhez, hosszabb távon a kezeletlen fülbetegség súlyosabb halláskárosodást okozhat;
- ez a vizsgálat teljesen fájdalommentes, nincs altatás, nincs érzéstelenítés;,
- idegi típusú halláscsökkenés esetében az EduKid-ben kezdődik meg a hallásrehabilitáció: a gyermek korának és hallásállapotának megfelelő hallókészülék kiválasztása és a szurdopedagógiai fejlesztés az audiológus javaslata alapján
- a vizsgálatot már 6 hetes kortól végezzük
- az eredményt kiértékelést követően e-mail formátumban küldjük el a vizsgálat napján
OBJEKTÍV VIZSGÁLATOK
OAE OTOAKUSZTIKUS EMISSZIÓ
„A hallás egy aktív folyamat; a fül valójában energiát fektet a bejövő hanghullámokba, pótolva azt az energiát, ami a hangok elnyelődésekor elvész a fül szerkezetében. „A folyamat segíti a hallást, miközben a szőrsejtek által hozzáadott energia egy része OAE-ként távozik.”
Az újszülöttek hallásvizsgálatára ez a legelterjedtebb módszer. A vizsgálathoz nincs szükség a gyermek aktív részvételére. Az otoakusztikus emissziót David Kemp fedezte fel 1979-ben.
ELVE
- A belső fülben lévő szőrsejteket a hangok hozzák mozgásba. Ezen mozgások hanghullámokat gerjesztenek
- Ennek alapja, hogy a fül nem csupán érzékel, de saját hangokat is létrehoz, bár utóbbit csak szuper érzékeny mikrofonok képesek észlelni
- A fül által képzett hangok az úgynevezett otoakusztikus emissziók (OAE-k), amik a belső fül spirál alakú csigájából (cochlea) erednek. Az emissziót elvileg a csigában található külső szőrsejtek mozgása idézi elő. A fülbe belépő hang megrezegteti ezeket a sejteket, a mozgás pedig felerősíti a hangokat, melyek így könnyebben eljutnak a belső fülbe. A folyamat során a sejtek tágulása és összehúzódása szintén hangokat generál, és ez az a pont, amit a szóban forgó biometrikai technika szeretne kiaknázni.
FAJTÁI:
- SOAE: spontán otoakusztikus emisszió
- TOAE: tranziens otoakusztikus emisszió
- DPOAE: disztorziós otoakusztikus emisszió
KIVITELEZÉSE
- Szondamikrofont helyeznek el a gyermek külső hallójáratában – szondamikrofon egy apró hangszórót és egy mikrofont tartalmaz
- Ha a vizsgálat során a hangszóró megmozgatja a külső szőrsejteket, a mikrofon észleli az ezt követő hanghullámokat
- Ez a mérési módszer kizárólag nagyon csendes környezetben végezhető el
KIÉRTÉKELÉS
- Ha otoakusztikus emisszió nem észlelhető, a gyermeknek nem feltétlenül van hallásromlása. Több más ok is lehetséges: a vizsgálat alatt esetleg nem volt elég csendes a környezet. Újszülöttek esetében, különösen az első három napon az anyaméhből származó szövetdarab vagy magzatvíz szintén elzárhatja a hallójáratot, így negatív OAE eredmény születhet. Középfülgyulladás vagy megfázás is okozhat átmeneti zavart a hangvezetésben.
- A pozitív OAE azt mutatja meg, hogy a külső szőrsejtek bizonyos határokon belül megfelelően működnek. Azonban a vizsgálat pozitív eredménye semmilyen következtetésre nem ad lehetőséget a hallóideg vagy az agy határos területeinek funkcionális képességeivel kapcsolatosan. Ezért a hallásküszöb objektív meghatározásához hang által kiváltott potenciálokat (auditory evoked potentials – AEP, például ABR/BERA) alkalmaznak
BERAPHONE – AGYTÖRZSI AUDIOMETRIA- ABR
A VIZSGÁLAT ELVÉGZÉSÉHEZ NEM SZÜKSÉGES A KLINIKAI ALTATÁS!

Az ABR(audiometrikus agytörzsi válasz) mérések, a páciens alvó, vagy éber állapotában is mérhetők. A kattintással előhívott agytörzsi potenciálok tipikus hullámot eredményeznek.
Speciális nehezítettséggel élő gyermekek és felnőttek esetében is objektív hallásmérést biztosít.
Ez a vizsgálat nagyon hasonló az EEG-vizsgálathoz. A fülre speciális elektródás fejhallgatót illesztenek. A tesztjelek elektromos aktivitást váltanak ki, ami mérhető és lejegyezhető.
A vizsgálat jelzi, hogy a hangfeldolgozás megfelelően történik-e, és kimutatja a hallásküszöböt a mért frekvenciatartományokban.
BERA AGYTÖRZSI KIVÁLTOTT VÁLASZ AUDIOMETRIA
BERA természetes alvásban vagy altatásban végzett vizsgálat. A vizsgálattal feltérképezhető a hallórendszer belső, idegi struktúráinak működése, ilyenkor a koponyáról az agy elektromos jeleit elektródákkal vezetik el, és számítógéppel dolgozzák fel.
Az agytörzsi válaszok vizsgálatára (BERA) mint korai kiváltott válasz alkalmas az idegi típusú halláscsökkenésen belül a hallóreceptorok, vagy a hallóideg, illetve a hallópálya sérülésének differenciál diagnosztikai elkülönítésére. A hallórendszer akusztikai ingerlése, -mint minden sejt működése- potenciálváltozást idéz elő, aminek latenciaideje és amplitudó konfigurációja van.
ELVE
- A normális hallású egyének belsőfüle hang hatására, működésének bizonyítékaként hangjelenséget produkál
- Ez a hang a hangvezető rendszeren retrograd megjelenik a hallójáratban
- Több minta vétele esetén átlagolási technikával mintegy aktív visszhang, a kisugárzott hang mérhető
- Ha ez a hang nem mérhető, akkor az azt jelenti (ha nincs technikai hiba), hogy a beteg hallása rosszabb, mint 25-30 dB.
- Ahhoz, hogy ennél többet lehessen mondani, egy olyan rendszer szükséges mellyel elvégezhető az emisszió mérése és az emisszió kontrolja, valamint a lehető leggyorsabban és objektívan végezhető el a hallásszűrés.
- A mérés hossza attól függ, hány frekvenciát mérnek, és meddig alszik a gyermek.
ÉRTÉKELÉS
- A kiértékelést a program automatikusan végzi, ugyanakkor a kiértékelést végző szakorvos feladata minden esetben, hogy ellenőrizze a program munkáját és megtegye a szükséges kiegészítéseket, korrekciókat
- A vizsgálati eredményt a szakorvosi értékelés után e-mail formátumban küldjük el.
- A vizsgálati módszer kiválasztása mindig a gyermek mentális korának megfelelően történik. A legoptimálisabb felmérést 4 éves kortól tudjuk elvégezni, hiszen a gyermek koncentráció képességét is figyelembe kell vennünk.
- A hangok meghallásának felmérése, hanem a hallási figyelem felmérése, mely az idegrendszeri éretlenség meglétét is igazolhatja
- Célja, nem csak a hangok meghallásának, hanem a beszédészlelését és beszédértés felmérése során komplex képet kapjuk a gyermek hallásáról, beszédértéséről – zajos környezetben is.
- a vizsgálat 30-45 percig is eltarthat, mely függ a gyermek közreműködésétől, a gyógypedagógus által kért kiegészítő vizsgálatoktól.
- Az eredményt a kiértékelést követően e-mail formátumban küldjük el a szülőknek
- Altatás nélkül általában bármilyen korosztálynál el tudjuk végezni a vizsgálatot, mely kb. 1 órát vesz igénybe, ugyanakkor számítani kell arra, hogy a gyermek felébred, nyöszörög – ekkor a rendszer automatikusan leáll /szünetelteti a mérést / majd az optimális méréshez szükséges feltételek biztosításával ismételten folytatja.
- Magyarországon egyedüliként alkalmazott légvezetéses és csontvezetéses kiterjesztett objektív vizsgáló eszköz, mely TEOEA, DPOEA, ABR (BERA) és ASSR vizsgálatok elvégzését foglalja magában.
- Speciális gyermekek részére kifejlesztett beszédészlelési és beszédértési vizsgálat kivitelezésére is alkalmas.
- Természetes alvásban is mindenre kiterjedő diagnózist kapunk
A BESZÉDHALLÁST BEFOLYÁSOLJÁK A MELLKÜREGEKBEN LEVŐ VÁLADÉKOK
A beszédfeldolgozási folyamatok fejlődése során (hatéves kor előtt) a jelátalakítást befolyásoló hurutok nagy valószínűséggel késleltetik a beszédpercepció érési, működési folyamatait is. A hatéves kor után kialakuló hurutos állapotok a beszédpercepció aktuális működését rontják, utóbbiak a hallás rendezése után ismét megfelelően működnek.

Információk
Kapcsolat
- 1082. Bp, Kis Stáció u. 1-3.